STRONA GŁÓWNA

BILETY AUTOKAROWE BILETY LOTNICZE WCZASY WYCIECZKI OBJAZDOWE KOLONIE I OBOZY WYSZUKIWARKA OFERT O NAS KONTAKT UBEZPIECZENIE

Egipt          Tunezja  Grecja      Chorwacja                Turcja Hiszpania               Bułgaria  Włochy

Tunezja





WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

Walutą Tunezji jest dinar TND (1 TND = ok. 2,09 PLN wg kursu z dnia 17.10.2007) Zalecamy stopniową wymianę pieniędzy i zachowanie jej dowodu.

KLIMAT

Północna część Tunezji leży w klimacie śródziemnomorskim z gorącymi i suchymi latami i nieco chłodniejszymi i bardziej mokrymi zimami. Południe niemal bez przerwy jest suche i upalne - na pustyni deszcz nie pojawia się całymi latami. W kurortach wakacyjnych wysoka temperatura latem przyjemnie schładzana jest morską bryzą. Sezon rozpoczyna się w marcu i trwa do listopada. Wybierając się na wycieczki na pustynię należy pamiętać o wszechobecnym słońcu - prosimy wyposażyć się w odpowiednie okrycie ciała.

JĘZYK

Urzędowym językiem jest arabski, ale prawie każdy potrafi posługiwać się francuskim. Języki angielski i niemiecki są dość powszechnie stosowane w kurortach. Na targach usłyszeć można niemal wszystkie języki świata, również polski, ale porozumiewanie się i tak odbywa się "na migi".

CZAS

Godzina 12:00 w Polsce = godz. 12:00 w Tunezji.

PRZYSMAKI KUCHI LOKALNEJ

Kuchnia tunezyjska bogata jest w aromatyczne przyprawy i należy do jednej z bardziej pikantnych na świecie. Z tunezyjskiego menu polecamy: harrisę - ostra pasta z papryki stanowiąca przekąskę na zaostrzenie apetytu, szorbę - gęstą zupę z dodatkiem mięsa jagnięcego, brik - naleśnik faszerowany jajkiem, tuńczykiem i pietruszką, smażony w głębokim oleju. Doskonałe orzeźwienie w upalne dni przyniesie mocny napar ze słodkiej herbaty podawanej z listkiem mięty.

PAMIĄTKI

Uwagę turystów przyciągają ręcznie tkane, wzorzyste dywany. Do najczęściej kupowanych pamiątek należą szisze - fajki wodne, ręka Fatimy - wisiorek, który ponoć przynosi szczęście. Z pełnych przeżyć wypraw na pustynię z reguły przywozi się różę pustyni - bryłkę w kształcie róży z wapnia, soli i piasku powstałą na skutek działania słońca.

PLAŻE

Wszystkie plaże Tunezji są delikatne, złociste i gładkie. Stanowią jedną z wielu atrakcji tego kraju, raj dla wszystkich uwielbiających kąpiele słoneczne i morskie.

SPORTY

Długie i piękne plaże zachęcają do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, surfingu, nurkowania i żeglowania, wypraw na połowy ryb. Przyjemnym zakończeniem dnia będzie jazda konna po plaży. W Hammamecie i Monastirze powstały 18-dołkowe pola golfowe, natomiast El Kantaoui pochwalić się może polem z 27 dołkami. Ponadto można tu grać w tenisa. Po sportowych wysiłkach warto wybrać się do hammamu - tradycyjnej łaźni.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Bliskie odcinki pomiędzy kurortami można pokonywać taksówkami - wszystkie są żółte. Cenę należy ustalić przed rozpoczęciem podróży. W wielu miejscach kursują przyjemne kolejki turystyczne, które szybko i tanio dowiozą na przykład do Portu El Kantaoui. Na dalsze wycieczki proponujemy wybierać się z naszym pilotem, który zadba o wszelkie formalności po drodze.

WAŻNIEJSZE KURORTY

1) SOUSSE
Tętniące życiem i kolorami miasto z długą promenadą wzdłuż plaży, nazywane "Perłą Sahelu". W ciągu dnia można się potargować na starej medinie lub kluczyć jej wąskimi uliczkami. Wieczorami bez trudu znaleźć można klub czy dyskotekę oferującą zabawę w europejskim stylu. Odważni mogą spróbować szczęścia w tutejszym kasynie. Z centrum Sousse kursują kolejki turystyczne do Portu El Kantaoui, dokąd warto wybrać się na tunezyjską kawę. Można tam również dotrzeć spacerując długą 14-kilometrową plażą. Transfer z lotniska w Monastirze do hoteli w Sousse - około 40 minut.

2) MONASTIR
Niezwykle harmonijne połączenie starego XIX miasta z górującą nad nim wieżą ribatu i nowoczesnego ośrodka turystycznego. Całymi dniami można zwiedzać stare, wąskie uliczki kipiące od kolorowych straganów. Można też wypoczywać na złotej plaży i uprawiać sporty wodne. Wieczorami kusi długa promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, przy której znaleźć można rozrywki wszelkiego rodzaju. Transfer z lotniska w Monastirze do hoteli w Monastirze - około 30 minut.

3) EL KANTAOUI
Ten urzekający port jachtowy przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy w całym basenie Morza Śródziemnego. W porcie można raczyć się tunezyjskimi specjałami w kawiarenkach podziwiając wspaniałe jachty z całego świata. Palmowe skwery i arabska architektura tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca. Poza tradycyjnym centrum miejscowość stanowi nowoczesny ośrodek wypoczynkowy, w której znajdują się połyskujące w słońcu białe hotele i wspaniałe pole golfowe.

4) SKANES
Kurort turystyczny położony przy złocistej plaży, otoczony drzewami oliwnymi. Jest właściwie przedłużeniem Monastiru. Oferuje przede wszystkim wypoczynek na plaży z możliwością uprawiania wielu sportów wodnych. Bliskie sąsiedztwo z Monastirem umożliwia częste wizyty na pięknej Medinie. Rozrywki wieczorne Skanes skupiają się w obrębie hoteli mających wiele do zaoferowania. Transfer z lotniska w Monastirze do hoteli w Skanes - około 30 minut

5) HAMMAMET
Hammamet (po arabsku „łaźnie”) to najchętniej odwiedzana miejscowość wypoczynkowa Tunezji. Jego głównym atutem jest plaża z bursztynowym piaskiem, oblewana intensywnie błękitnymi wodami Morza Śródziemnego, na których unoszą się surrealistyczne statki turystyczne, udające galeony. Warto zauważyć, że hotele są niezwykle dyskretne - żaden z budynków hotelowych nie jest wyższy niż otaczające go drzewa: jest to efekt odpowiednio wcześnie narzuconych ograniczeń planistycznych. Nad miastem góruje niewielka, ale zachwycająca medyna, która dominuje ponad bardzo ruchliwym (zwłaszcza wieczorami), pełnym restauracji i sklepów centrum. Aby wypocząć w ciszy i spokoju, lepiej zaplanować urlop w mniejszych ośrodkach na północnym wybrzeżu lub w głębi przylądka. Przemiana Hammametu ze spokojnej rybackiej wioski w kurort rozpoczęła się w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy miejscowość odkryli Europejczycy. Obecnie pasmo ogromnych hoteli ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż do specjalnej strefy turystycznej Yasmine Hammamet, 5 km na południe od miasta. Medynę, czyli centralną część miasta, zbudowano ponad morzem na małym cyplu wcinającym się w zatokę Hammamet. Większość obiektów wartych uwagi jest zlokalizowana w pobliżu jednej z dwóch głównych ulic: ave Habib Bourguiba i ave de la République. Pierwsza biegnie na północ od medyny i łączy się z drogą do Hammamet Sud i nowego ośrodka Yasmine Hammamet, a ave de la République, główna szosa do Nabulu, prowadzi od medyny w kierunku północno-wschodnim.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

1) BUS SAHARA SAFARI 2 DNI
Dzień 1:
Po śniadaniu wyjazd do El-Dżem gdzie zwiedzimy amfiteatr rzymski z przełomu II i III wieku. To trzeci pod względem wielkości rzymski amfiteatr na świecie. Następnie wizyta w Matmacie pozwoli zapoznać się z życiem Berberów, czyli pierwotnych mieszkańców tych terenów. Będą Państwo mieli okazję wejść do wydrążonego w skale domu. Następnie przebrniemy fragment Sahary by dotrzeć do hotelu, w którym nastąpi zakwaterowanie, kolacja i nocleg. W dodatkowo płatnym programie wieczornym znajdzie się propozycja wyprawy na pustynię na grzbiecie wielbłąda. Dzień 2:
Po śniadaniu udamy się w kierunku północnym przemierzając największe w Tunezji wyschnięte słone jezioro Szott el-Dżerid. Dzięki panującym tu warunkom atmosferycznym można być świadkiem barwnego mirażu. Kiedy opuścimy teren jeziora udamy się do górskiej oazy, by pospacerować pośród bujnej zielonej roślinności. Odwiedzimy Chebikę i Tamarzę. Dla chętnych, za dodatkową opłatą, zostanie zorganizowana przejażdżka bryczką. Ostatnim punktem programu będzie wizyta w Kairuanie, czwartym świętym mieście Muzułmanów. Pod Wielkim Meczetem będzie czas wolny na zdjęcia i spacer wąskimi uliczkami starego miasta. Powrót do hotelu.
Cena ok. 160 DT

2) DOUGGA
Jest to wycieczka dla osób chcących poznać najciekawsze fragmenty z historii Tunezji i zobaczyć wiele dobrze zachowanych zabytków z czasów rzymskich. Wczesnym rankiem zabierzemy Państwa z hoteli w kierunku Zaghwanu, aby pokazać Świątynię Wód, czyli Nimfeum – sama budowa tego gigantycznego obiektu zajęła 40 lat. Następnie przejedziemy do Thuburbo Majus. Miasto stanowią nie tylko forum, łuki triumfalne, łaźnie czy świątynie pogańskie, ale także domy, które pozwalają odtworzyć życie różnych klas społecznych i grup etnicznych w dawnym Maghrebie. Kolejnym punktem programu będzie wizyta w miejscowości Dougga, na najlepiej zachowanym stanowisku archeologicznym z czasów rzymskich w Afryce Północnej. Dougga została zbudowane na wysokości 500 m w okolicy porośniętej gajami oliwnymi i zbożem, które były tutaj głównym bogactwem. To właśnie stąd pochodzi olbrzymi posąg Jupitera, którego ocalałe fragmenty można teraz oglądać w Muzeum Bardo.
Cena ok. 67 DT

3) EL KANTAOUI
Urzekający, malowniczy port jachtowy, z którego można wybrać się na rejs pirackim statkiem, lub gdzie można spędzić cały dzień siedząc w kawiarenkach i racząc się tunezyjskimi specjałami. Wąskie uliczki i tradycyjna, muzułmańska architektura pochłaniają na długi czas. Poza tym jest to nowoczesna miejscowość wypoczynkowa, w której znajdują się połyskujące w słońcu białe hotele i imponujące pole golfowe.
Cena ok. 17 DT

4) EL-DŻEM – MONASTIR
Wyjazd z hotelu w godzinach porannych. Najpierw przejazd do miasta El Jem, w którym nie lada atrakcją jest starożytny amfiteatr, jeden z największych w całym Imperium Rzymskim. Następnie trasa wycieczki prowadzi do Monastiru gdzie przewidziane jest zwiedzanie mauzoleum Habiba Burgiby, pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. Monastir był jego miastem rodzinnym dlatego Tunezyjczycy wznieśli tu wspaniałe mauzoleum stylizowane na meczet aby dać wyraz swej pamięci i wdzięczności swemu wybitnemu mężowi stanu. Innym miejscem godnym odwiedzenia jest malowniczo położony port. Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki będzie miał czas wolny w centrum Monastiru. Warto zwiedzić medinę z tradycyjnymi targowiskami oraz średniowieczną kazbę, obok której znajduje się urokliwa plaża. Powrót do hoteli przewidziany jest w godzinach popołudniowych.
Cena ok. 35 DT

5) HAMMAMET – NABEUL
Ta wycieczka zawsze odbywa się w piątki ponieważ w te dni odbywa się wielki targ ceramiczny w Nabeul – miejscowości słynnej z produkcji ceramiki. Po zakupach zwiedzimy starą medinę, przy której wiele domostw posiada charakterystyczne drzwi dekorowane kołatkami w kształcie „ręki fatimy”- symbolu szczęścia.
Cena ok. 27 DT

6) KAIROUAN - EL-DŻEM - MAHDIA – MONASTIR
Wyjazd z hotelu w godzinach porannych. Po przybyciu do Kairouan zwiedzanie Wielkiego Meczetu, mauzoleum oraz basenów Aghlabidów - najpotężniejszej dynastii w Tunezji. Po zakończeniu zwiedzania zapraszamy Państwa na spacer przez najstarszą część miasta. Następnie udamy się na lunch. Po lunchu przejazd do El Jem. Zwiedzanie El Jem rozpoczynają Państwo od starożytnego amfiteatru stanowiącego najważniejszy zabytek kultury rzymskiej. Następnie przejazd do Mahdi i czas wolny podczas, którego polecamy spacer po medinie. Na koniec przejazd do Monastiru, zwiedzanie portu, mauzoleum i czas wolny w centrum miasta. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.
Cena ok. 55 DT

7) KAIRUAN
Jest to święte miasto islamu, cel pielgrzymek Muzułmanów. Zobaczą tu Państwo dziedziniec Wielkiego Meczetu Sidi Ukby oraz zwiedzą Meczet Fryzjera ze szkołą koraniczną i mauzoleum jego założyciela. Pojedziemy także do basenów Aghlabidów - najpotężniejszej dynastii w Tunezji. Odwiedzimy fabrykę dywanów, z produkcji których słynie to miasto. Na koniec będzie czas wolny na zakupy lub spacer wąskimi uliczkami starej części miasta.
Cena ok. 37 DT

8) Tour de Ville
Podczas tej wycieczki będzie okazja zwiedzić trzy najważniejsze miasta Sahelu czyli wybrzeża środkowej części Tunezji. Usytuowany na przylądku około 15 km na południe od Sousse, Monastyr był kiedyś nie wyróżniającą się miejscowością. Obecnie jest powszechnie znany jako miejsce narodzin Habiba Burgiby, powszechnie otaczanego kultem pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. Odwiedzając miasto koniecznie trzeba zwiedzić pięknie utrzymane, rodzinne mauzoleum Burgiby oraz ribat czyli klasztor obronny z VIII wieku. Z kolei Miasto Sousse - stolica Sahelu jest trzecim, po Tunisie i Safakisie, co do wielkości miastem Tunezji i stanowi ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. Miasto szczyci się pięknymi zabytkami z czasów świetności kultury islamskiej, m.in. Wielkim Meczetem z IX w. oraz ribatem z VIII w. Obszar wokół tych zabytków otoczony jest straganami, gdzie po obowiązkowym targowaniu się, można kupić tunezyjskie pamiątki. Zaledwie kilka kilometrów na północ od Sousse znajduje się przepiękny Port El Kantaoui. To miejsce, przez wielu określane jako najpiękniejsza miejscowość portowa całego basenu Morza Śródziemnego, potrafi zachwycić bujną roślinnością i malowniczą mariną z ekskluzywnymi jachtami i katamaranami. Port uchodzi za ekskluzywne centrum rozrywki i wypoczynku najbardziej wymagających turystów.
Cena ok. 22 DT

9) TUNIS - KARTAGINA - Sidi Bou Said
Całodniowa wycieczka, w trakcie której można odkryć różne oblicza stolicy Tunezji. Przejdziemy główną ulicą miasta Avenue Habib Bourgiba, która zaprowadzi Państwa na medinę. Brama Bab el Bahar wprowadza do tego najbogatszego i najlepiej zachowanego starego miasta. Po wrażeniach związanych z zakupami na medinie, nadejdzie czas na oglądanie imponujących rzymskich mozaik w Muzeum Bardo, założonym w dawnym pałacu bejów tureckich. Kolejnym punktem programu będzie zwiedzanie ruin starożytnego miasta Kartaginy. Zobaczą tu Państwo najlepiej zachowany zabytek z czasów rzymskich: Termy Antoniusza. Kolejną atrakcją będzie wizyta w miasteczku Sidi Bou Said, gdzie zetknąć się można z andaluzyjskim obliczem Tunezji, uwiecznić na zdjęciach przepiękne widoki miasta i Zatoki Tuniskiej.
Cena ok. 67 DT

10) WIECZÓR EL ZAHRA
Wieczór folklorystyczny EL ZAHRA to połączenie tradycji, folkloru i historii. Po przywitaniu w prawdziwie tunezyjskim stylu czeka na nas kolacja ze specjałami kuchni tunezyjskiej. Podczas wieczoru towarzyszą nam fakirzy, muzyka arabska, tancerki wykonujące taniec brzucha itp. Po zaspokojeniu potrzeb podniebienia rozpocznie się uczta dla ducha. Punktem kulminacyjnym wycieczki będzie widowisko, podczas którego za pomocą laserów, światła, dźwięku i gry aktorów ukazana zostanie historia Tunezji. W czasie pokazu widz ma wrażenie, że ogląda film. Piękna sceneria arabskiego zamku i wyjątkowe wrażenia z pewnością pozostaną na długo w pamięci każdego z uczestników.
Cena ok. 70 DT