STRONA GŁÓWNA

BILETY AUTOKAROWE BILETY LOTNICZE WCZASY WYCIECZKI OBJAZDOWE KOLONIE I OBOZY WYSZUKIWARKA OFERT O NAS KONTAKT UBEZPIECZENIE

Egipt          Tunezja  Grecja      Chorwacja                Turcja Hiszpania               Bułgaria  Włochy


Egipt

WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

Walutą Egiptu jest funt egipski EGP (1 EGP = ok 0,54 PLN, wg kursu z dnia 06.10.2006) woda mineralna 1 l od 2 EGP bilety wstępów do obiektów od 20 EGP piwo w barze od 20 EGP posiłek w restauracji od 30 EGP Funt egipski jest walutą niewymienialną poza Egiptem. Dolary i Euro są na równi akceptowane, nie ma problemu z ich wymianą na funty, a nawet w niektórych miejscach można używać tych walut bezpośrednio przy dokonywaniu zakupów. Zwyczajem panującym w Egipcie jest wynagradzanie wszelkich przysług bakszyszem, na który przeznacza się około 2-5 EGP. Należy więc pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie drobne.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ

Przez cały rok panuje tu pogoda doskonała do wypoczynku i korzystania z morskich kąpieli. Temperatura wody nie spada poniżej 20C, w miesiącach letnich może sięgać nawet 30C. Wysokie temperatury powietrza w nadmorskich miejscowościach przyjemnie łagodzi chłodny wiatr wiejący od morza. Wybierając się na wycieczki objazdowe należy pamiętać, że w głębi kraju panują wyższe temperatury niż na wybrzeżu. Występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą - szczególnie od listopada do kwietnia. Należy więc przygotować przewiewne ubrania, nie zapominając o grubszych swetrach na wieczór.

JĘZYK

Język urzędowy to arabski. Można porozumiewać się tu po angielsku, francusku, a nawet grecku. Nieco rzadziej po niemiecku.

CZAS

Godzina 12:00 w Polsce = godzina 13:00 w Egipcie

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI

Egipski jadłospis zawiera libańskie, tureckie, greckie i francuskie tradycje kulinarne. Jada się tu głównie warzywa, a mięso i ryby uznawane są za luksus. Typowe dania to: full - pasta z fasoli fava, kofta - zmielone i mocno przyprawione mięso, a także kebab. Należy pamiętać, że jest to kraj muzułmański, w którym obowiązuje zakaz jedzenia w wyznaczonych przez religię okresach np.: podczas ramadanu - turyści nie powinni wówczas jeść na ulicach. Obowiązuje prohibicja. Ze względów zdrowotnych należy starannie dobierać restauracje, a najbezpieczniej jadać w hotelach.

PAMIĄTKI

Targi, zwane po arabsku sukami, mienią się feerią barw przeróżnych wyrobów. Do najczęściej kupowanych przez turystów pamiątek należą papirusy przedstawiające obrazy z życia faraonów i egipskich bogów. Popularnością cieszą się również: przyprawy, różne gatunki herbaty, alabaster, figurki z drewna, tkane dywany. Ceny zależą od umiejętności targowania się kupca. Jedno jest pewne, nigdy nie należy godzić się na wstępną cenę.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

Minibusy pomiędzy miejscowościami turystycznymi kursują przez całą dobę. Są tanie i zatrzymują się na życzenie. Taksówki są popularnym środkiem transportu, jednak cenę należy ustalić przed podróżą. Pomiędzy Hurghadą a Sharm El Sheikh kursuje prom - podróż trwa około 2 godzin. W Egipcie często zdarzają się odstępstwa od ogłoszonych rozkładów jazdy, dlatego wybierając się w dalszą drogę, należy dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem.

WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE

Przy wjeździe do Egiptu, na lotnisku pobierana jest opłata za obsługę wizową w wysokości 20 USD. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Wypoczywający w Egipcie nie mają obowiązku szczepienia się. Należy jednak szczególnie uważać na zdrowie: nie kupować jedzenia na ulicy, dokładnie myć zakupione na targu owoce, itp.

WAŻNIEJSZE KURORTY

SHARM EL SHEIKH - Region Sharm El Sheikh położony jest częściowo na Półwyspie Synaj. Oblewany jest kryształowo czystymi wodami Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. Do tego popularnego regionu wypoczynkowego Egiptu należą także zatoki: Naama Bay, Shark Bay i Maya Bay. Na południu dominuje pustynia i miejscowość turystyczna Sharm El Sheikh, będąca głównym celem wycieczek last minute w ten region. Dzięki swemu pięknemu położeniu Sherm El Sheikh jest najatrakcyjniejszym kurortem Egiptu. Krystalicznie czyste wody Morza Czerwonego obfitują w malownicze rafy koralowe, a rozległe, piaszczyste i doskonale zagospodarowane plaże półwyspu przyciągają tu na wakacje miliony turystów. Sharm El Sheikh jest główną bazą nurkową Półwyspu Synaj. To prawdziwa mekka pasjonatów tego sportu. Nurkowanie po stronie półwyspu jest bardziej niebezpieczne niż na wybrzeżach Morza Czerwonego, gdyż jest tu zdecydowanie głębiej, a osiągnięcie dna wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Dużą atrakcją regionu Sharm El Sheikh jest Park Narodowy Ras Mohammed obejmujący rozległy obszar pustynny oraz urzekające rafy koralowe i Obserwatorium Rekinów. Park jest także rajem dla miłośników turystyki rowerowej. Ponadto odważni turyści mogą zanurkować z rekinami w Shark Bay. Będąc na wakacjach w Sharm El Sheikh warto wybrać się na wycieczkę do Kairu i zobaczyć piramidy egipskie w Gizie, Klasztor św. Katarzyny oraz Górę Mojżesza. Nieskazitelność rafy koralowej oraz bogactwo podwodnego świata można poznać wybierając się na wycieczkę na Wyspę Tiran oraz na rejs łodzią ze szklanym dnem. Ponadto godna polecenia jest wycieczka piesza w malowniczy kanion oraz Dahab Safari i przejażdżki na wielbłądach. Sharm El Sheikh jest doskonale rozwinięte pod względem rozrywki i udogodnień dla turystów. Mnóstwo tu barów, dyskotek oraz parków rozrywki i kasyn. Popularne jest Hard Rock Cafe oraz Planet Hollywood. Baza hotelowa jest tu doskonale rozwinięta i bogata. Turyści mają do wyboru rozmaite hotele różnych kategorii. Najlepiej zagospodarowane hotele znajdują się w Sharm El Sheikh oraz w Ras Um El Sid i w regionie zatoki Naama Bay. Hotele położone są w większości w pobliżu plaż, które są bardzo urozmaicone. Piaszczyste i długie plaże posiadają urocze, zaciszne zatoczki i piękne rafy koralowe Morza Czerwonego. Części wybrzeża są usłane urwistymi klifami, z których rozpościerają się niezapomniane widoki.

MARSA ALLAM - 132 km za al-Qusajr, to najdalej na południe wysunięty punkt atrakcyjny dla turystów i płetwonurków. Aby odwiedzić tereny leżące dalej, w kierunku granicy z Sudanem, trzeba mieć zezwolenie od władz wojskowych. Budowa międzynarodowego lotniska w Marsa Allam, 50 km od miasta, została już ukończona, ale na razie lądują tu jedynie samoloty czarterowe z Włoch. Ukończono również budowę nowej szosy łączącej Marsa Allam z Edfu, ale nie mogą z niej korzystać obcokrajowcy. Ten fragment nadbrzeżnej drogi (częściowo przenoszonej dalej od morza dla ochrony wybrzeża i dzikiej przyrody) oferuje jedne z najwspanialszych krajobrazów w Egipcie. W marę zbliżania się do granicy z Sudanem wybrzeże jest niemal zupełnie puste - od czasu do czasu pojawia się las namorzynowy, stado wielbłądów czy zbiorniki pozostawione przez wojsko.

HURGHADA - to miasto turystyczne w Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego. Miasto zostało założone w początkach wieku XX i pełniło rolę osady rybackiej. Jednak od wczesnych lat 80. stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i jest ciągle powiększane przez arabskich i zagranicznych inwestorów.Al-Mahmya , Hurghada. Hurghada rozciąga się na około 40 km wzdłuż brzegu Morza Czerwonego i raczej nie sięga daleko w otaczającą miasto pustynię. Miasto składa się z kilku części, z których niektóre to: 1) Dahar - najstarsza część Hurghady, gdzie mieści się największy bazar Hurghady, a także poczta i dworzec autobusowy. 2) Sakkala - nowsza niż Dahar, część hotelowa, uznawana za centrum. 3) Village Road - najnowsza, południowa część. To właśnie tu powstają najnowsze hotele, coraz więcej sklepów, restauracji. Bardzo szybko się rozwija, tworzy już praktycznie drugie centrum Hurghady. 4) Sahl Hasheesh - zaraz za hotelem Oberoi, w stronę Safagi. Jest w stanie budowy. Będzie to prywatne miasteczko, coś na podobieństwo El Gouny, ale jeszcze bardziej ekskluzywne.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

1) ABOU GALOUM
Abou Galom to Park Narodowy a zarazem jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc do nurkowania. Wyruszamy około godz. 07:00 na trasę Dahab-Nuweiba. Pierwszym przystankiem będzie wioska beduińska, gdzie poznają Państwo zwyczaje i tradycje Beduinów. Następnie udamy się w kierunku Abou Galom, gdzie spędzą Państwo czas na nurkowaniu ze sprzętem ABC (maska, fajka, płetwy). Po kąpieli będzie czas na lunch serwowany w prawdziwym namiocie beduińskim! Menu składa się przede wszystkim z dań rybnych. Pełni sił i wypoczęci kontynuujemy wyprawę tym razem na grzbiecie wielbłąda wzdłuż wybrzeża w kierunku "Blue Hole"- mekki płetwonurków położonej w miejscowości Dahab. Tutaj jest czas na kąpiel i nurkowanie. Później zmieniamy środek transportu na jeepy i jedziemy do centrum Dahab, gdzie będą mieli Państwo czas wolny. Uwaga: Sprzęt do snorkelingu dodatkowo płatny. Wstęp do parku płatny 3 USD.
Cena ok. 70 USD

2) GLASS BOAT
Wycieczkę proponujemy wszystkim osobom, które nie zdecydują się na nurkowanie, ale mimo to chciałyby również mieć możliwość podziwiania przepięknej rafy koralowej. Program obejmuje przejazd autokarem do portu, wypłynięcie i rejs łodzią z przeszklonym dnem. Na pokładzie przez około 1,5 godziny będzie możliwość podziwiania podwodnej fauny i flory.
Cena ok. 12 USD

3) GÓRA MOJŻESZA Święta góra, na której Bóg przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z 10 przykazaniami, wznosi się na wysokość 2284 m. n.p.m. Na szczyt prowadzą dwa szlaki- łatwiejszy, zwany "drogą wielbłądzią" oraz trudniejszy, nazwany "schodami pokutnymi" liczący 3750 stopni wykutych w skale. Najczęściej poleca się drogę łatwiejszą, lecz dłuższą. Naszą podróż zaczniemy w późnych godzinach wieczornych (wyjazd z hotelu ok.godz.22:00). Po przejściu trzygodzinnej trasy, będą Państwo mogli podziwiać fascynujący wschód słońca oraz przepiękne widoki. W drodze powrotnej przewidziana jest wizyta w monastyrze Świętej Katarzyny. Powrót ok 13:00-14:00 dnia następnego. Uwaga: Brak wyżywienia - przed wyjazdem odbierają Państwo pakiety śniadaniowe w recepcji hotelu. Dodatkowo płatny wstęp na teren parku narodowego: 3 USD/os.
Cena ok. 40 USD

4) JEEP SAFARI
Zapraszamy Państwa na wycieczkę samochodami terenowymi po bezkresnej pustyni i urokliwych zakątkach Kolorowego Kanionu. Trasa wycieczki wiedzie do Klasztoru św. Katarzyny, gdzie znajdują się imponujące zbiory interesujących ikon. W międzyczasie szalonych, pustynnych wojaży będzie przerwa na lunch w miejscowości Nuweiba. Dodatkowo płatne: wstęp do klasztoru - 8,0 USD.
Cene ok. 65 USD

5) KAIR 2 DNI
Celem tej wycieczki jest nie tylko zwiedzenie stolicy Egiptu, lecz również poznanie wspaniałych zabytków starożytności. Pierwszy dzień wizyty w Kairze rozpoczną Państwo od zwiedzania Muzeum Kairskiego, gdzie zgromadzono eksponaty z grobowca faraona Tutanchamona. Po zwiedzaniu lunch w lokalnej restauracji i przejazd do 4* hotelu, gdzie po zakwaterowaniu ma miejsce czas wolny. Następnie kolacja i nocleg. Drugiego dnia, po śniadaniu udamy się w kierunku Gizy, gdzie znajdują się trzy najsławniejsze piramidy oraz posąg Sfinksa. Piramidy egipskie stanowiące jeden z siedmiu starożytnych cudów świata w dobrym stanie przetrwały do dnia dzisiejszego. Następnie udamy się do Memfis - starożytnej stolicy Egiptu oraz Sakkary, gdzie zobaczą Państwo pierwszą piramidę schodkową Dżosera. Po lunchu w lokalnej restauracji zwiedzimy Meczet Mohameda Alego zwany "Alabastrowym". Podczas wycieczki odwiedzą Państwo bazar Khan El Khalili oraz grób nieznanego żołnierza. Uwaga: Wstęp do Memfis i Meczetu Alabastrowego dodatkowo płatny. Napoje podawane do posiłków dodatkowo płatne.
Cena ok. 175 USD

6) KLASZTOR ŚW. KATARZYNY
Klasztor Św. Katarzyny leży u stóp Góry Mojżesza. Ten klasztor - twierdza został wzniesiony na wysokości 1570 m n.p.m. w wąskiej dolinie. Pośrodku zespołu klasztornego wznosi się Bazylika Justyniańska z VI w. Na terenie sanktuarium znajdują się słynne bizantyjskie mozaiki z VI w. oraz cenny zbiór ikon. Wycieczka rozpoczyna się we wczesnych godzinach porannych ok. 2,5-godzinnym przejazdem do Klasztoru św. Katarzyny. W programie zwiedzania mieści się wizyta w klasztorze św. Katarzyny, bazylika Justyniana z VI wieku, biblijny "gorejący krzew", sesja zdjęciowa u stóp góry Synaj (2285 m n.p.m). Po zwiedzaniu przerwa na lunch, a następnie czas wolny w Dahab stanowiącym mekkę dla płetwonurków i amatorów windsurfingu. Powrót do hotelu ok. godz. 18:00. Uwaga: Dla zainteresowanych możliwość zwiedzania muzeum, gdzie znajdują się ikony i manuskrypty pochodzące z okresu wczesnego chrześcijaństwa - wstęp dodatkowo płatny - ok.25 LE/os. Napoje podawane do lunchu dodatkowo płatne. Dodatkowo płatny wstęp na teren rezerwatu: 3 USD/os. Cena ok. 45 USD

7) KOLOROWY KANION
Jest to wyprawa dla miłośników ciekawostek natury. Wycieczkę rozpoczniemy wczesnym rankiem. Po około 2,5 godzinnej jeździe jeepami pokonamy pieszo Kolorowy Kanion pełen niesamowitych formacji geologicznych o różnorodnych barwach i kształtach. Następnie udamy się do przepięknej miejscowości Nuweiba, gdzie zjedzą Państwo lunch. Z Nuweiby udamy się do Dahab słynącego z jednych z najpiękniejszych na Synaju raf koralowych. Zatrzymamy się w miejscu o nazwie "Laguna" gdzie spędzą Państwo czas na kąpieli i snorkelingu. Uwaga: Wstęp płatny 5 USD. Napoje podawane do lunchu dodatkowo płatne. Wycieczka polecana jest osobom sprawnym fizycznie, o dobrej kondycji. Prosimy pamiętać o sportowym obuwiu.
Cena ok. 48 USD

8) QUAD RUNNER
Wycieczka odbywa się codziennie i trwa ok. 2 godzin. Ta wielka przygoda z quadami (czterokołowymi motocyklami) stanowi podróż po bezdrożach pustyni kojarzącą się z atmosferą rajdu Paryż - Dakar. Po krótkim odpoczynku degustacja herbaty w obozie Beduinów
Cena ok. 45 USD

9) RAS MOHAMED
Największą atrakcją turystyczną Sharm el Sheikh jest Narodowy Park Podwodny "Ras Mohamed". Znajdziemy tutaj najpiękniejsze na świecie rafy koralowe (150 różnych rodzajów koralowców i setki gatunków bajecznie kolorowych ryb). Wycieczka zaczyna się zbiórką przy recepcji w hotelu, następnie przejedziemy do mariny, gdzie można wypożyczyć sprzęt do snorkelingu (płetwy, rurka, maska), wypłyniemy w morze i po dotarciu do Ras Mohamed, będziemy mogli rozpocząć podwodne podziwianie pasa niesamowicie kolorowych lasów koralowych. Lunch na statku przygotowują kucharze pokładowi. W programie przewidziane są trzy przystanki na nurkowanie ze sprzętem ABC (płetwy, rurka, maska). Uwaga: Wypożyczenie sprzętu dodatkowo płatne - maska oraz płetwy - ok. 15-20 LE; pianka ok. 50 LE. Wypożyczenie kamizelki ratunkowej - bezpłatne. Napoje podawane na pokładzie wliczone są w cenę. Dodatkowo płatny wstęp do parku narodowego: 5 USD/os.
Cena ok. 25 USD

10) WYSPA TIRAN

Wycieczkę w kierunku wyspy Tiran leżącej pomiędzy Synajem i Arabią Saudyjską rozpoczniemy około godziny 08:30. W jej trakcie przewidziane są trzy przystanki na snorkeling. Zobaczą Państwo również wrak statku, który zatonął na wodach Morza Czerwonego kilkadziesiąt lat temu. Powrót do hotelu planowany jest ok. godz. 16:00. Uwaga: Wypożyczenie sprzętu dodatkowo płatne - maska oraz płetwy - ok. 15-20 LE; pianka- ok. 50 LE. Napoje podawane na pokładzie wliczone są w cenę. Cena ok 43 UD