STRONA GŁÓWNA

BILETY AUTOKAROWE BILETY LOTNICZE WCZASY WYCIECZKI OBJAZDOWE KOLONIE I OBOZY WYSZUKIWARKA OFERT O NAS KONTAKT UBEZPIECZENIE

Egipt          Tunezja  Grecja      Chorwacja                Turcja Hiszpania               Bułgaria  Włochy

Chorwacja

WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

Walutą Corwacji jest Kuna (kn), która dzieli się na 100 lipa. W praktyce lip nie stosuje się, zaokrąglając rachunki do równych wartości. W obiegu są banknoty o nominale 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 kn; monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lipa, oraz 1, 2 i 5 kn. Banknot 10 kn jest bardzo podobny do starych 10 marek, zaś moneta kunowa odrobinę przypomina naszą złotówkę.

WARUNKI KLIMATYCZNE

Nadmorska część Chorwacji, najliczniej odwiedzana przez turystów z Polski, ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach Zagrzebia i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, tak jak w Polsce, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne. Ładna pogoda utrzymuje się prawie non stop od połowy maja do połowy października. Zwiastunem zimy są deszcze i silny wiatr bora, występujące nawet we wrześniu. Krótkie, ale rzęsiste deszcze mogą niespodziewanie przytrafić się także w środku lata.

Sezon trwa mniej więcej od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt koło 15 sierpnia. W tym okresie chorwackie hotele, kempingi i plaże opanowują Niemcy, Włosi, Austriacy, Czesi i... Polacy. Noclegi są wówczas oficjalnie droższe o 30-40 %. W praktyce jednak ceny są znacznie wyższe, jako że często brakuje miejsc noclegowych i zrozpaczeni turyści muszą godzić się na każdą stawkę. Po 25 sierpnia wszystko powoli wraca do normy, a z początkiem września ceny nawet spadają. Niedrogo jest przed sezonem w czerwcu, jeszcze taniej w maju i kwietniu oraz najtaniej po sezonie w październiku.

JĘZYK

95% populacji mówi po chorwacku (języki mniejszości to m.in. serbski, włoski i węgierski).W języku chorwackim wyróżnić można trzy główne dialekty, które identyfikuje się przez różną wymowę słowa 'co' ('sto', 'kaj' i 'ca'). W latach 1945-1991 oficjalnym językiem był serbsko-chorwacki. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości, chorwacki i serbski uznane zostały za dwa odmienne języki.

CZAS

W czasie letnim + 1 godzina. Czas letni obowiązuje od końca marca od godz. 02:00 czasu standardowego Czas letni kończy się pod koniec października do godz. 03:00 czasu letniego

PRZYSMAKI KUCHNI LOKALNEJ

Posiłki chorwackie są dość specyficzne i zróżnicowane zależnie od klimatu. W części północnej jedzenie jest zbliżone do naszego. Na wybrzeżu dominują potrawy raczej lekkie, wolno psujące się. Mniej popularna niż w Polsce jest wieprzowina (choć jej udział wciąż jest wysoki). Sporo jada się baraniny i ryb, zwłaszcza na wybrzeżu. Restauracje, zwłaszcza na wybrzeżu, serwują potrawy w dość specyficznym stylu, który nie każdemu będzie odpowiadać. Najczęściej serwowane potrawy mięsne to mjesano meso na zaru (mięso z grilla), cevapcici, raznjici (coś na kształt szaszłyka), pljeskavica (mielony z 3 rodzajów mięsa). Duży jest wybór ryb, np. oslic (morszczuk), zubatac. Nierzadko można też zamówić mięso z rekina (Morski Pas czyli Pies Morski), które jest nawiasem mówiąc bardzo smaczne i bez ości. Z owoców morza najpopularniejsze są lignje, czyli kalmary. Z pewnością nie będą one każdemu smakować. Niektórzy mają do kalmarów uprzedzenia ze względu na ich wygląd, ale najczęściej po spróbowaniu zmieniają o nich zdanie. Dla koneserów polecić można raki (skampi), ale "normalny zjadacz chleba" się nimi nie pożywi - mnóstwo dłubaniny, a mięsa (fakt, że szlachetnego) jak na lekarstwo. Jak na prawie każdym wybrzeżu, ryby są droższe od mięsa (chociaż właściwie to powinno być odwrotnie). Nad morzem kuchnie pracują najczęściej od godziny 18. Kiedyś napiwki były doliczane "oficjalnie" do rachunku, obecnie ich wysokość jest dowolna. Specjalnością klimatu górskiego jest odojak (prosiak) lub janjetina (jagnięcina). Jadąc przez Gorski Kotar warto się zatrzymać przy jednym z wielu oferujących te specjały barów (rozpoznawalne po "kręcącym się" nad ogniem prosiaku), ceny nie są szokujące.

PAMIĄTKI

Chorwacja uznawana jest za ojczyznę krawatu. "Croat" w wielu językach oznacza krawat, a sama nazwa tego państwa "Croatia" zawiera w sobie to słowo. Legenda mówi, że kobiety przed kilkoma wiekami, żegnając swoich ukochanych wyruszających na wojnę, zakładały im na szyję chustki (wiązane na wzór krawata), aby przypominały im one dom i rodzinne strony a w ciężkich chwilach dodawały otuchy oraz podtrzymywały na duchu. Chusty te także symbolizowały wierność mężczyzn wobec żon. W XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej, chorwaccy żołnierze szczycili się mianem znakomitych wojowników, co w rezultacie przyczyniło się do tego, że w Paryżu utworzono elitarny oddział "La royal Croate", w którym służyli Chorwacji. Stacjonując we Francji, Chorwaci podbijali Europę a później świat ozdobą, którą sami nazywali "podgutnica" lub "podgutnjak" ("podszyjnik"). Wkrótce na całym świecie ozdoba ta zaczęła nosić nazwę "krawat"

KOMUNIKACJA

Autobusy są bardzo wygodnym środkiem poruszania po Chorwacji, tym bardziej, że tabor autobusowy jest nowy i komfortowy (na dalszych trasach są to najczęściej autobusy wysokopokładowe). Kierowcy są niezwykle życzliwie nastawieni do turystów i chętnie zatrzymują się nawet w tych miejscowościach, w których nie ma stałych przystanków. Sieć połączeń z Zagrzebia jest bardzo rozbudowana; autobusy docierają do niemal wszystkich miejscowości turystycznych na wybrzeżu.

Ceny biletów w jedną stronę na najważniejszych trasach autobusowych z Zagrzebia: - Rijeka 95 kun - Pula 110 kun - Umag na Płw. Istria 140 kun - Zadar 90 kun - Split 115 kun - Makarska 130 kun - Dubrownik 140 kun

PLAŻE

Plaże z reguły żwirowe lub kamieniste. Miejscami spotyka się również piaszczyste, ale bardzo często jedynie przy hotelach o wyższym standardzie, gdzie piasek wysypywany jest sztucznie.

SPORTY

1) ROWERY
Rowerów w Chorwacji używają głównie turyści. Pojawiają się coraz to nowe trasy przystosowane specjalnie dla rowerzystów, tzw. biciklističke staze. Ma to tym większe znaczenie, że dróg ogólnodostępnych, zwłaszcza tych bardziej ruchliwych, nie można polecić ze względu na spory ruch pojazdów. Wiele z nich oddala się od wybrzeża, dzięki czemu można poznać mniej skażony masową turystyką interior. Trasy mają zróżnicowany stopień trudności, a ich długość waha się od 10 do 60 km. Czasami przewyższenia sięgają kilkuset metrów, zwłaszcza jeśli startuje się od poziomu morza. W rejonach górskich (np. Gorski Kotar czy Biokovo) różnica wysokości przekracza 1000 m. Najlepiej jeździ się rowerem po Chorwacji wiosną i jesienią – w pełni sezonu jest zbyt gorąco. Najpopularniejsze regiony to Istria i Kvarner. Miejscowe organizacje turystyczne wydają specjalne broszury informacyjne dla cyklistów.

2) WINDSURFING
Chorwackie wybrzeże oferuje całkiem przyzwoite warunki do uprawiania windsurfingu. Na kanałach między wyspami tworzą się silne wiatry, dzięki którym nawet w pełni lata można ślizgać się na desce z żaglem. Znane ośrodki tego sportu to m.in. Bol na wyspie Brač, Baška i Punat na wyspie Krk, kanał między Pelješacem a wyspą Korčula, Preluk między Rijeką a Opatiją, Premantura (przylądek Kamenjak) czy Lokva koło Omišu, ale centra windsurfingowe działają także w innych miejscach (np. na wyspie Mljet). Renomę wśród surferów ma również miejscowość Viganj na półwyspie Pelješac. Każdego roku odbywają się tu mistrzostwa Chorwacji w windsurfingu, impreza otwarta, w której mogą startować również obywatele innych państw.

3) BUNGEE JUMPING
Skoki na bungee z mostu można uprawiać w okolicach Szybeniku, na moście przerzuconym nad Krką (wysokość 40 m). Prawdopodobnie oferta będzie się powiększać: do skoków nadaje się m.in. most na wyspę Pag czy niedawno udostępniony most na magistrali przed Dubrownikiem. Wiele miejsc startowych mają do wyboru paralotniarze. Warto tu wymienić choćby okolice Baški na wyspie Krk, wzgórze Hum na wyspie Vis (ok. 500 m n.p.m.), Veliko Brdo w górach Biokovo (550 m n.p.m.), Vidovą gorę na Braču (778 m n.p.m.), zbocza Učki (Brgud), czy Čićiriję (465 m n.p.m.) w okolicach miejscowości Buzet na Istrii. W Chorwacji działa wiele agencji zajmujących się sportami ekstremalnymi. W organizowanych przez nie imprezach łączy się często różne dyscypliny sportu, a ich uczestnicy mają przez kilka dni gwarantowany podwyższony poziom adrenaliny. Przykładem są agencje Terra Incognita i ARC Multispor. Podczas Yogsi Urban Challenge uczestnicy muszą się wykazać m.in. w takich dyscyplinach, jak pływanie, kajakarstwo, jazda rowerem górskim, trekking, orientacja w mieście i inne umiejętności.

4) NURKOWANIE
Sezon nurkowy w Chorwacji trwa od wiosny do późnej jesieni. Ciepłe i przejrzyste wody Adriatyku (widoczność do 30–40 m) rokrocznie przyciągają nurków z całej Europy. Popularne są zarówno niewielkie zanurzenia tylko z maską i w płetwach (tzw. snorkelling), jak i nurkowanie z pełnym osprzętem. Pod wodą, między skałami i w grotach (wstęp do nich jest zwykle zarezerwowany wyłącznie dla doświadczonych nurków) żyją różne gatunki gąbek, ukwiałów, rozgwiazd i ryb, a także ośmiornice i homary. Na dnie leżą wraki statków – od starożytności po II wojnę światową. Najsłynniejszym z nich jest „Baron Gautsch”, który zatonął w 1914 r. niedaleko Puli, jednak nurkowanie przy nim wymaga specjalnego zezwolenia i umiejętności, ponieważ spoczywa on na głębokości 28–42 m. Bez przeszkód można nurkować przy innych wrakach – choćby koło Cavtatu, gdzie w III stuleciu p.n.e. zatonął rzymski statek handlowy. Atrakcji dla nurków jest tyle, że niektóre chorwackie biura informacji turystycznej opracowują nawet specjalne przewodniki, opisujące najciekawsze tereny. Bardzo dobra jest angielskojęzyczna broszura The joys of diving traktująca o okolicach Kvarneru (należy o nią pytać w biurach informacji turystycznej lub wejść na tę stronę). Ciekawe miejsca do nurkowania opisuje też na swych stronach internetowych wiele chorwackich centrów nurkowych. Osoby, które chcą penetrować głębiny Adriatyku z pełnym osprzętem, muszą wykupić legitymację nurkową w kapitanacie portu lub w którymś z chorwackich klubów nurkowych. Jest ona ważna przez rok od momentu wydania, kosztuje 100 kn. Aby ją otrzymać, trzeba przedstawić dokument potwierdzający swoje uprawnienia nurkowe. Zezwolenia nie wymaga natomiast oglądanie podwodnego świata za pomocą maski i rurki. Do najciekawszych miejsc, w których można uprawiać turystykę nurkową, należą: 1) wrak statku „Baron Gautsch” niedaleko od Rovinja na Istrii – niestety, tylko dla doświadczonych nurków; leży na głębokości 28–42 metrów; 2) wrak statku „Peltastis”, zaledwie 50 metrów od wyspy Krk – nawet dla początkujących; wymaga nurkowania na głębokość 7–32 metrów; 3) katedra – podwodne jaskinie w zatoce Široka (oraz całe południowo-zachodnie wybrzeże wyspy Premuda); także dla początkujących; wymaga nurkowania na głębokość 4–40 metrów; 4) podmorskie urwisko wysepki Stambedar w pobliżu wyspy Hvar; nawet dla początkujących; już na głębokości 5 metrów można podziwiać rozmaite morskie stworzenia i bujną podwodną roślinność; 5) wrak statku „Taranto” koło Dubrownika; niestety, tylko dla doświadczonych nurków; znajduje się na głębokości 23–55 metrów.

WAŻNIEJSZE KURORTY

1) MAKARSKA
Miejscowość, leżąca u podnóża gór Biokovo, w ładnej zatoczce ograniczonej od pełnego morza półwyspem Sv. Petar, jest najbardziej popularnym letniskiem między Splitem a Dubrownikiem. Od dawien dawna żyje prawie wyłącznie z turystyki, przede wszystkim zorganizowanej. W blisko 12-tysięcznym miasteczku jest łącznie kilkadziesiąt kompleksów wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych. Wśród turystów dominują Niemcy i Czesi, częstymi gośćmi w luksusowych obiektach są także Polacy. Opalanie się na ponad półtorakilometrowej piaszczystej plaży, kąpiele słoneczne, wieczorne spacery po Rivie, chodzenie na dyskoteki i przesiadywanie w restauracjach i kafejkach to krótka lista czynności, wokół których koncentruje się życie tysięcy turystów w Makarskiej. Sezon trwa tu od końca maja do początków października, osiągając kulminację na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy Makarska zamienia się dodatkowo w scenę, gdyż w ramach obchodzonej co roku imprezy Makarsko kulturno ljeto organizowane są festyny, koncerty, wieczornice literackie. W miasteczku jest również kilka godnych zwiedzenia zabytków. Miłą odskocznią od monotonii plażowania jest niewątpliwie wizyta w barokowym kościele Sv. Filipa (św. Filipa) ze starą biblioteką albo w katedrze Sv. Marka (św. Marka) z XVIII w., która zamyka pierzeję Trgu Andrija Kacića. Ekspozycję w niewielkim muzeum przy klasztorze Franciszkanów stanowią ciekawe zbiory muszli ze wszystkich mórz świata (tel. 611256; w sezonie pn-sb. 8.00-12.00 i 17.00-18.00, nd. 10.00-12.00).

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

1) DUBROVNIK
Unikalne w skali światowej miasto, z zachowanym w całości monumentalnym pierścieniem murów obronnych, wpisany na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO, jednocześnie pełne młodych ludzi, dynamiczne miejsce, tętniące bezustannie dobra zabawą. Jedna z najstarszych republik na świecie, miasto, którego historia nie oszczędzała, a które jednak po każdej dziejowej katastrofie odradzało się piękniejsze i potężniejsze. Olbrzymie żywe miasto-muzeum, którego nie sposób nie zobaczyć będąc w Dalamcji Cena 30 Euro

2) JEZIORA PLITWICKIE
(bus, wstepy, przewodnik) - cena ok. 150 zł (ok. 300 kn) Wycieczka do parku narodowego Jeziora Plitwickie. Jeziora leżą w południowej części gór Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich, na wysokości od 503 do 639 m n.p.m. Jeden ze strumieni zasilających jeziora - Plitwica - tworzy wodospad o wysokości 78 m. Długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km, a ich łączna powierzchnia - ok. 200 hektarów. Największe jezioro Kozjak ma powierzchnię 80 hektarów. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, a naliczono ich tutaj ponad 90. Na terenie Parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

3) WYCIECZKA DO WENECJI
(bus, statek) - cena ok. 270 zł (ok. 540 kn) Wyjazd autokarem w kierunku płw. Istria. Wypłynięcie do Wenecji. Na miejscu zwiedzanie.

4) FISH PIKNIK
(statek, obiad) - cena ok. 100 zł (ok. 200 kn) Wycieczka dla tych, którzy kochają morze i obcowanie z przyrodą: kąpiele morskie i słoneczne, lunch, rejs po okolicznych zatokach i wyspach oraz zwiedzanie europejskiego Alcatraz - Nagiej Wyspy

5) SPLIT I TROGIR
(bus, przewodnik j. pol.) - cena ok. 100 zł (ok. 200 kn) Całodniowa wycieczka autokarowa (na miejscu lokalny przewodnik). W Splicie zwiedzimy stare miasto, gdzie krzyżują się wpływy weneckie, chorwackie i orientalne, zobaczymy antyczny pałac cesarza Dioklecjana, średniowieczny ratusz miejski oraz malowniczy port. W Trogirze polecamy spacer po malowniczej starówce, zobaczymy między innymi ratusz miejski oraz katedrę św. Wawrzyńca.

6) MEDJUGORJE
Miejsce pielgrzymek od czasu, gdy Matka Boska ukazała się dzieciom w 1981 r. Obecnie jest to jedno z najsławniejszych miejsc w świecie katolickim. Zwiedznie Góry Objawień, uczestnictwo w mszy. Czas na pamiątkowe zakupy. (Ok. 20 €)

7) WODOSPADY RZEKI KRKA
Zwiedzanie Parku Narodowego Krka, położonego na terenie ukształtowanym przez rzekę Krka, która płynie przez wapienne podłoże wytworzyła nieregularne koryto. Na długości ok. 400 m rzeka przepływa przez 17 kaskad, szerokich prawie na 100 m, pokonując 45 – metrowy spadek terenu. Możliwośc kąpieli pod wodospadem, spacery po parku. (ok. 30 €)

8) RAFTING
Spływ pontonowy po rwącej rzece Cetina, przepływającej przez pobliskie miasto Omis. Jedną z atrakcji jest kąpiel w krystalicznie czystej wodzie lub możliwość skoków ze skałek. (ok. 35 €)