STRONA GŁÓWNA

BILETY AUTOKAROWE BILETY LOTNICZE WCZASY WYCIECZKI OBJAZDOWE KOLONIE I OBOZY WYSZUKIWARKA OFERT O NAS KONTAKT UBEZPIECZENIE

Egipt          Tunezja  Grecja      Chorwacja                Turcja Hiszpania               Bułgaria  Włochy

Bułgaria

WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

W Bułgarii obowiązuje Leva (1BGN = 1,7264 ZŁ z dnia 19.06.2008) kawa w kawiarni od 2 BGN woda mineralna 1l od 1 BGN piwo w pubie od 2 BGN obiad w restauracji od 6 BGN.

KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ NA WCZASY?

W sezonie, czyli od początku maja do przełomu września i października, panują doskonałe do wypoczynku warunki, którym sprzyja panujący tu klimat umiarkowany. Oznacza to, że zimy są raczej chłodne i wilgotne, a lata gorące i suche. Wzdłuż wybrzeży Bułgarii ciągną się lasy, które czasem podchodzą do samego brzegu Morza Czarnego.

JĘZYK

Narodowym językiem jest bułgarski zapisywany cyrylicą. Porozumiewać można się również po rosyjsku, francusku i angielsku.

CZAS

Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Bułgarii.

SPECJAŁY KUCHNI LOKALNEJ

Wiele bułgarskich restauracji oferuje typowe dania lokalnej kuchni, a oprócz tego piękne widoki i miłą atmosferę. Tradycyjna kuchnia jest pikantna, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Do typowych dań, które warto spróbować należą: skara - mieszanka mięs z rusztu, piperka biurek - pieczona papryka z serowym farszem, gjuwecz - potrawka z mięsa duszonego z bakłażanami i ziemniakami. Nie można zapomnieć również o smakowitych winach bułgarskich.

PAMIĄTKI

Najpiękniejsze pamiątki z Bułgarii to rękodzieło artystyczne: drewniane rzeźby, tkactwo, szczególnie piękne hafty z Nesebyru i Warny. Aromatycznych wspomnień po powrocie do kraju dostarczą olejki różane z Doliny Róż zakupione w Kazanłyku.

WYDARZENIA, W KTÓRYCH WARTO UCZESTNICZYĆ

maj - Festiwal Róż w Kazanłyku lipiec - Festiwal Arbuza w Szumen sierpień - festiwale ludowe w Warnie

KOMUNIKACJA

Sieć komunikacji w Bułgarii jest bardzo dobrze rozwinięta. Pomiędzy miejscowościami można poruszać się klimatyzowanymi autobusami linii lokalnych lub zdecydować się, szczególnie na dłuższej trasie, na szybszy przejazd pociągiem. Pomiędzy kurortami turystycznymi oprócz taksówek, które nie są drogie, można przemieszczać się również prywatnymi furgonetkami. Wygodne i bezpieczne jest również podróżowanie wynajętym samochodem.

PLAŻE

Wiele plaż Bułgarii zostało odznaczonych "Błękitną Flagą" czyli zyskało najlepszy dowód czystości. Znajdują się tu piękne, długie plaże, na przykład ta w Złotych Piaskach, osiągająca około 3,5 km. Są również niewielkie, ale urocze położone w małych zatoczkach, jak na przykład te w kurorcie Św. Konstantyn. Wszystkie oferują złoty piasek i łagodne zejście do morza.

SPORTY

Przy plażach istnieją setki wypożyczalni sprzętu sportowego, co pozwala na uprawianie wielu sportów: surfing, narty wodne, skutery wodne. Na lądzie natomiast można wybierać się na piesze i konne wycieczki malowniczymi szlakami.

WAŻNIEJSZE KURORTY:

ZŁOTE PIASKI

Położone w odległości około 20 km na północ od Warny, zachęcają do wypoczynku na pięknej długiej plaży i pośród zieleni tworzonej przez unikalny park. To drugi pod względem wielkości bułgarski kurort turystyczny nad Morzem Czarnym. Oprócz kąpieli morskich, można również rozkoszować się pływaniem w wielu bezpłatnych, ulokowanych wzdłuż plaży basenach. Bogata oferta barów, restauracji, klubów i dyskotek pozwala bawić się co wieczór w innym lokalu. Istnieje także możliwość uprawiania sportów wodnych i jazdy konnej. Znajdują się tu również kompleksy balneologiczne, w których można zażywać kąpieli w basenach termalnych.

ŚW. KONSTANTYN
Miejscowość turystyczna znana z długiej historii, leży około 10 km od Warny. Miasto jest malowniczo usytuowane wśród drzew, nad cichymi zatoczkami, gdzie słychać szum mineralnych źródeł. Pomiędzy klifowymi, malowniczymi wybrzeżami leżą małe, piaszczyste plaże zapewniające przyjemny wypoczynek. Po pobycie na plaży i spacerach wśród zieleni, można posilić się w licznych restauracjach z widokiem na morze.

SŁONECZNY BRZEG
Słoneczny Brzeg leży nad półkolista zatoką. Zatoka ma długość około 10 kilometrów i szerokość od 30 do 60 metrów. Wybrzeże całej zatoki jest charakterystyczne ze względu na złocisty piasek i naturalne wydmy, woda jest pierwszej czystości a do morza prowadzi łagodne zejście. Morze w rejonie całej zatoki jest spokojne i bezpieczne. Słoneczny Brzeg jest rajem dla poszukujących wypoczynku. Przebiegający w pobliżu (ok. 15 km.) grzbiet masywu górskiego Starej Płaniny (Bałkanu) sprawia że w Słonecznym Brzegu łączą się w unikalny sposób klimat morski i górski. Nie traci w związku z tym dobrze znanego wszystkim morskiego klimatu. Morze jest wręcz stworzone do kąpieli. Nie zastaniemy tu niebezpiecznych ryb, jeżowców i innych niebezpiecznych morskich stworzeń a piaskowe dno gwarantuje brak obrażeń podczas kąpieli. Od maja do września występuje tu około 1700 godzin słońca a średnia temperatura oscyluje w okolicach 27 st. celsjusza. Jest wiec zdecydowanie cieplej niż w Polsce. Można rozkoszować się gorącym latem bez niebezpieczeństwa trafienia w egipskie upały albo równikową wilgotność. Wszystko to sprawia że Bułgarskie wybrzeże jest wręcz stworzone dla Polaków. Zadowoleni będą zarówno wielbiciele słodkiego leniuchowania na plaży jak i poszukiwacze mocnych wrażeń, zarówno tych ekstramalnych jak i wieczornych . W samym Słonecznym Brzegu znajduje się wiec niż 130 restauracji, lokali folklorystycznych oraz klubów nocnych, dyskotek, kawiarni, barów i cukierni. Na terenie kompleksu znajduje się dostatecznie dużo miejsc do uprawiania rekreacji i sportu, zarówno wodnego jak i na lądzie. Słoneczny Brzeg znaduje się 25 kilometrów od lotniska w Burgas i około 100 kilometrów od lotniska w Warnie.

RAWDA
Rawda położona jest w środkowej części wybrzeża Bułgarii, w odległości 2 km od zabytkowego miasteczka Nesseber (z którym połączona jest zabytkową kolejką kursującą co pół godziny do późnych godzin wieczornych) i około 4 km od najnowocześniejszego, bułgarskiego kurortu Słoneczny Brzeg. Miejscowość ciągle się rozwija – powstają tu nowe hotele i obiekty rozrywkowe. W Rawdzie znajdziemy wiele atrakcji turystycznych jak między innymi boiska do gry w siatkówkę plażową, kompleksy basenów, korty tenisowe i plaże świetnie przygotowane na turystów, ale większość z nich skupiona jest przy hotelach. Plaże publiczne nie są tak dobrze zagospodarowane. W miasteczku jest sporo miejsc, gdzie można dobrze zjeść, napić się miejscowych trunków i spędzić w czas w miłym towarzystwie i atmosferze. Tutejsze restauracje i kawiarenki kuszą zapachem regionalnych przysmaków i kuchnią międzynarodową. Miłośnicy nocnego życia nie będą się nudzić - ze względu na ilość istniejących tu pubów i dyskotek, miejscowość polecana jest głównie ludziom młodym. Jeśli wakacje chcemy spędzić na leniuchowaniu na złocistym piasku, powinniśmy skorzystać z okazji i udać się do pobliskiego Słonecznego Brzegu - tam plaże są bardziej dostępne dla turystów i nie tak strome, jak w Rawdzie. Głównym atutem miejscowości jest fakt, że wszelkie proponowane tu sporty, zabawy wodne, jak i szaloną zabawę w dyskotekach możemy zaserwować sobie za niewielkie pieniądze. Wieczorem warto przejść się brzegiem morza i podziwiać romantycznie oświetlone miasto i ciągnące się po horyzont malutkie, pobliskie wioski.

POMORIE
Pomorie to urocza miejscowość turystyczna położona na bułgarskim wybrzeżu, w odległości 18 km od Burgas. Miasto cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów z całego świata ze względu na świetnie rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną oraz na szeroki wachlarz oferowanej tam rozrywki. Miejscowość jest popularna wśród turystów również przez swoją dogodną lokalizację – to świetna baza wypadowa do innych miejscowość w Bułgarii, jak Nesseber i Sozopol . Pomorie to również duży ośrodek leczniczy i rehabilitacyjny. Znajdujące się tam “pomorijskie błota” dobrze wpływają na leczenie reumatyzmu i chorób skóry. Cały region słynie natomiast z długiej tradycji winiarstwa i wyrobu trunków domowych – rakiji i koniaku oraz z licznych festiwali i świąt, w których przygotowania angażują się całe maisteczka. Do najpopularniejszych z nich należą “Dni Jaworowa”, którym towarzyszą tańce, wystawy folklorystyczne i występy zespołów muzycznych.

BURGAS
To czwarte pod względem wielkości miasto Bułgarii, położone w środkowo-południowej części wybrzeża Morza Czarnego, w niewielkiej odległości od świetnie rozwiniętych kurortów turystycznych, jak Pomorie i Nesseber. Miejscowość stanowi ważny punk komunikacyjny, łączący siecią autobusową całe bułgarskie wybrzeże. Miasto jest ośrodkiem turystycznym i handlowym, znajdziemy tu centra handlowe, parki rozrywki i świetnie zagospodarowane, piaszczyste i słoneczne plaże. Warto zaznaczyć, że tutejszy piasek z dużą zawartoscią tlenków żelaza na właściości lecznicze. A zaraz błękit morza zachecający do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Zaraz przy zadbanym, nadmorskim deptaku znajdziemy restauracje, kawiarnie na świeżym powietrzu, w których, w otoczeniu kolorowych ogrodów, będziemy mogli przekąsić regionalne danie lub napić się zimnego koktajlu owocowego. Dużą popularnością cieszy się restauracja na wodzie, zlokalizowana na wysokości między Burgas a Nesseberem.

SOZOPOL
Ta urokliwa, przepiękna miejscowość położona w południowej części wybrzeża Morza Martwego od dawna cieszy się wielkim uznaniem polskich turystów. Sozopol można podzielić na dwie części: starą i nową. Dla starej części charakterystyczne są: drewniano- kamienna architektura, stylizowane na ludowo tawerny, kafejki i nadmorska promenada. Natomiast nowa część zachwyca żywiołową muzyką, licznymi, przytulnymi pensjonatami i hotelami. Można tu także znaleźć liczne dyskoteki, restauracje. Aktywny i udany wypoczynek zapewniają szerokie, piaszczyste plaże łagodnie opadające do morza.

KRANIEWO
Jest to niewielka ładna miejscowość położona o 8 km od Złotych Piasków. Leży nad brzegiem zatoki i oczarowuje złocistą plażą. W miejscu gdzie obecnie znajduje się Kranevo kiedyś widniała starożytna twierdza, co dodaje miasteczku specyficzną atmosferę przeszłości. Tym co przyciąga turystów najbardziej jest właśnie urokliwy klimat miejsca, który nadają przytulne knajpki ze świeżymi owocami morza i winem domowej produkcji. Wieczorami, z przyjemnością można wsłuchać się w oryginalną, bułgarską muzykę dochodzącą z tawern. Kranevo to wymarzone miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, zapewniające wyśmienite jedzenie, niezwykły klimat i wylegiwanie się na plaży.

OBZOR
Jest to niewielka ładna miejscowość położona o 8 km od Złotych Piasków. Leży nad brzegiem zatoki i oczarowuje złocistą plażą. W miejscu gdzie obecnie znajduje się Kranevo kiedyś widniała starożytna twierdza, co dodaje miasteczku specyficzną atmosferę przeszłości. Tym co przyciąga turystów najbardziej jest właśnie urokliwy klimat miejsca, który nadają przytulne knajpki ze świeżymi owocami morza i winem domowej produkcji. Wieczorami, z przyjemnością można wsłuchać się w oryginalną, bułgarską muzykę dochodzącą z tawern. Kranevo to wymarzone miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, zapewniające wyśmienite jedzenie, niezwykły klimat i wylegiwanie się na plaży.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Cena jest orientacyjna - może ulec zmianie. Bilety wstępu dodatkowo płatne. Wycieczki mogą być realizowane bez polskojęzycznego przewodnika.

1) BAŁCZIK I KALIAKRA
Wyjazd po południu klimatyzowanym autokarem wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w kierunku Bałcziku "Białego Miasta", którego cechą charakterystyczną są wspaniałe skały wapienne. Czeka nas ponad godzinna przechadzka w Ogrodzie Botanicznym (z ponad 3 tysiącami gatunków roślin), stanowiącym imitację labiryntu Minosa. Kolejnym punktem wycieczki jest zwiedzanie pałacu królowej rumuńskiej Marii wraz z ekspozycją ikon, a następnie wizyta w Rosarium, podziwianie kolekcji egzotycznych kaktusów sprowadzanych z różnych zakątków świata. Z Bałcziku zaplanowany jest przejazd na przylądek Kaliakra, gdzie będzie można podziwiać zabytki architektury bizantyjskiej oraz florę i faunę Bułgarii (m.in. kormorany, foki, delfiny). W drodze powrotnej zatrzymamy się na posiłek w regionalnej restauracji, gdzie będzie możliwość skosztowania przysmaków bułgarskiej kuchni i uczestniczenia w programie folklorystycznym (atrakcją wieczoru są tańce na rozżarzonych węglach oraz występy lokalnego zespołu).
CENA ok. 40 EUR

2) ISTAMBUŁ 1 DZIEŃ
Wycieczkę rozpoczyna wieczorny wyjazd z hotelu do Istambułu. Po dotarciu na miejsce przejazd przez centrum miasta (Hipodrom, Egipski Obelisk) i most nad cieśniną Bosfor oddzielającą Europę od Azji. Wizyta w azjatyckiej części miasta. Przewidziany jest też czas wolny, kiedy to będzie można bliżej przyjrzeć się temu niepowtarzalnemu miastu lub skorzystać z dodatkowych wycieczek. Po pełnym wrażeń dniu opuścimy dawną metropolię Imperium Osmańskiego. Powrót do Bułgarii planowany jest nad ranem następnego dnia.
CENA ok. 60 EUR Dodatkowe opłaty wizowe - 10.00 EUR + 1.00 EUR - płatne na granicy.

3) ISTAMBUŁ 2 DNI
Dzień 1: Wieczorem wyjazd z hotelu w Bułgarii. Nocny przejazd do Istambułu (około 550 km). Dzień 2: Przybycie do Istambułu i panoramiczny przejazd przez miasto z wizytą w Błękitnym Meczecie i w Hipodromie. Zakwaterowanie w hotelu***. Czas wolny lub możliwość udziału w dodatkowo płatnych wycieczkach - do wyboru: Wielki Bazar - Kapali Carsi, wycieczka do Azji i turecki wieczór folklorystyczny z kolacją i tańcami. Nocleg. Dzień 3: Śniadanie. Czas wolny. Wieczorem wyjazd w kierunku Bułgarii. Dzień 4: Przyjazd do hoteli w Bułgarii we wczesnych godzinach porannych.
CENA ok. 90 EUR Opłata za wizę turecką pobierane na granicy - 10 EUR + 1 EUR.

4) JEEP SAFARII Z PIKNIKIEM
Wycieczkę polecamy szczególnie osobom lubiącym miło spędzać chwile, w doborowym, międzynarodowym towarzystwie. Podczas imprezy będą Państwo mieli możliwość zapoznania się z produkcją tradycyjnego, bułgarskiego alkoholu - rakiji oraz jej degustacji. Organizatorzy gwarantują doskonałą rozrywkę podczas lunchu w samym środku bułgarskiej "dżungli" oraz niezapomnianą przejażdżkę jeepami.
CENA ok. 45 EUR

5) Mauzoleum Warneńczyka w Warnie
Odwiedzimy park-mauzoleum Władysława Warneńczyka. Kompleks ulokowany w pięknym ogrodzie na miejscu dawnego pola bitwy upamiętnia klęskę króla polsko-węgierskiego w starciu z przeważającą siłą oddziałów muzułmańskich. Uczestnicy wycieczki wezmą udział w widowisku typu "światło i dźwięk" przybliżającym życie rycerstwa sprzed 600 lat. Bedzie okazja postrzelać z łuku i zrobić sobie zdjęcie w rycerskiej zbroi. Na zakończenie odbędzie się nocna wycieczka po Warnie.
CENA ok. 25 EUR

6) NESSEBER
Nesseber to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Słynie z przepięknej architektury, wąskich, krętych, brukowanych uliczek, domów wykonanych z drewna i kamienia oraz malowniczego otoczenia. W programie wycieczki przewidziane jest zwiedzanie Starego Miasta, bizantyjskich kościołów, starych, pięknych domów oraz ruin średniowiecznych fortec. Wizyta w pochodzącym z XI w. kościele św. Stefana z zachowanymi freskami oraz w Starej Metropolii to kolejne atrakcje. Następnie będą Państwo mieli czas wolny na kupno pamiątek oraz lunch w lokalnej restauracji. W drodze powrotnej przejazd przez Słoneczny Brzeg.
CENA ok. 25 EUR

7) PIRACKA ZABAWA
Przejazd autokarem do portu i przesiadka na statek. Trzygodzinny rejs drewnianym okrętem z pewnością dostarczy wielu emocji. Różnego rodzaju zabawy i animacje zainteresują nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Podczas rejsu uczestnicy będą poszukiwać skarbu oraz bronić się przed atakiem innego pirackiego statku.
CENA ok. 27 EUR

8) RUMUNIA
To wycieczka do owianego legendami kraju księcia Drakuli. Wciąż egzotyczna Rumunia jest państwem, w którym nie rozwinęła się jeszcze masowa turystyka. Odwiedzimy ciekawe miejsca, ktróre przybliżą nam burzliwą historię tego kraju.
CENA ok. 40 EUR

9) Rzeka Kamczija i Solnik
Pół dniowa wycieczka rozpoczyna się porannym przejazdem na południe przez Warnę do Parku Narodowego Kamczija. To najdłuższa rzeka Bułgarii z ujściem do Morza Czarnego. Ochrona przyrody obejmuje tutaj las bagienny z bogatą roślinnością (ponad 40 gatunków drzew) i różnorodną fauną. Wycieczka łodzią do ujścia rzeki pozwala poznać jedno z najbardzej malowniczych miejsc wybrzeża Morza Czarnego. Dalsza droga wiedzie na południe do wsi Solnik, gdzie w ciągu kilku godzin można poznać ludowe zwyczaje i specyfikę tradycyjnego życia wiejskiego. Wśród atrakcji: jazda furmanką, smakowanie tradycyjnych potraw, ziołowego miodu oraz brandy i czerwonego wina wlasnego wyrobu. Podczas lunchu występy folklorystyczne. Można nawet wziąć udział w tradycyjnych rytuałach, nauczyć się tańczyć "Horo" i zagrać na dudach.
CENA ok. 36 EUR

10) WARNA ZWIEDZANIE MIASTA I DELFINARIUM
Wycieczkę rozpoczniemy wizytą w delfinarium, gdzie obejrzymy wspaniały pokaz tresury tych sympatycznych ssaków. Następnie odbędziemy panoramiczną wycieczkę po Warnie mijając jej najbardziej charakterystyczne zabytki. W dalszej kolejności udamy się do położonego w centrum miasta muzeum lalek. Tutejsza ekspozycja obejmuje kolekcję ponad 130 marionetek i dużą ilość scenografii. W programie wycieczki przewidziany jest występ aktorów z marionetkami. Następnie uczestnicy wycieczki będą mieli czas wolny na zakupy.
CENA ok. 25 EUR

11) WĘDKOWANIE
Doskonały pomysł na wycieczkę dla amatorów wędkowania. Jest to wyprawa na ryby połączona z odpoczynkiem oraz lunchem na pokładzie statku.
CENA ok. 27 EUR